Změna nakladatele a přechod časopisu Česká urologie na elektronickou formu od roku 2015
Vážené členky a vážení členové České urologické společnosti,
jak všichni registrujeme, vše se kolem nás dynamicky mění a nemíjí to ani lékařské časopisy. Proto jsme delší dobu zvažovali, kudy s Českou urologií dál. Chceme nadále nabízet kvalitní časopis v českém jazyce, zaměřující se nadále zejména na původní vědeckou práci českých urologů a spolupracujících odborníků. Indexace České urologie v nejprestižnějších databázích (Web of Science, SCOPUS, PubMed) není sice reálná, byť se o ni opakovaně pokoušíme a budeme v budoucnu znovu pokoušet, ale přesto bychom rádi, aby byla Česká urologie dostupná z co nejvíce zdrojů (např. Scholar Google), aby byla možnost si stahovat citace v elektronické podobě (a pracovat s nimi v programech typu EndNote, EndNote Web, Ref Works apod.), poskytovat na webu full textovou podobu (hlavně HTML formát) s možností širokého vyhledávání, nadále ale poskytovat i PDF podobu ke snadnému stahování, skladování a tištění zajímavých článků. Chceme zavést i videosekci České urologie. Nutností je i stále chybějící elektronický redakční systém. Chceme, aby byla Česká urologie dostupná nejen na standardních PC, ale i na tabletech a smartphonech („chytrých telefonech“) pracujících s různými operačními systémy. A to vše a ještě mnoho dalšího za udržení či dokonce snížení nákladů s provozováním časopisu. Jak sami víte, doba bohatých sponzorů již urologii odzvonila a musíme se tomu též přizpůsobit.
Výše uvedené nás (vedení časopisu a výbor ČUS) vedlo ke dvěma zásadním rozhodnutím. Prvním je změnit nakladatele schopného plnit nové požadavky. Je těžké najít v ČR společnost, provozující časopis alespoň se blížící kvalitou a rozsahem služeb prestižním zahraničním nakladatelům typu Springer, ale za české ceny. Nejširší nabídku služeb nabídla společnost Solen, proto od 1.1.2015 bude nakladatelem právě ona. A druhým zásadním rozhodnutím je poskytovat od roku 2015 (tedy od 19. ročníku) pouze elektronickou formu časopisu. Ne že by vedle kvalitní elektronické podoby nemohla existovat i nadále tištěná forma, ale je to o financích. Tištěná podoba nás stojí téměř 300 tis. Kč ročně (pro 800 odběratelů). Ani snížením počtu odběratelů (jen např. pro ty, kteří tištěnou formu považují za zásadní) se příliš nesníží náklady (pro 100 odběratelů je to stále 200 tis. Kč ročně). Proto jsme se rozhodli pouze pro elektronickou verzi s tím, že další úsilí a eventuálně i finance budeme věnovat na její rozvoj. Samozřejmě nebude problém si vybraný článek doma vytisknout z PDF formátu. Věříme, že tento pro některé z vás nepopulární krok pochopíte. Oporou v tomto rozhodnutí je nám i to, že se jedná o celosvětový trend a jak jste asi zaregistrovali, i European Urology přešla na kompletní elektronickou podobu. Bude-li převládat přání členů ČUS nadále vydávat tištěnou formu České urologie, je to vždy možné zrealizovat, ale poté je to nutné samozřejmě zaplatit buď ze zdrojů společnosti či formou předplatného.
Jsme si vědomi skutečnosti, že zodpovědnost nese v plné výši redakční rada časopisu a výbor ČUS. Nechceme však toto pro společnost jistě důležité rozhodnutí učinit bez zpětné vazby od členské základny. Prosíme proto všechny o zamyšlení a případně o názor zaslaný na adresu sekr@cus.cz. Vzhledem k neúprosně běžícímu času bychom potřebovali vaše reakce do 15. září 2014.
Přejeme příjemný zbytek léta.
Za Českou urologii a ČUS
Prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D.
šéfredaktor a místopředseda ČUS