Vyjmutí jednorázových katétrů z regulačních mechanizmů v roce 2020 a 2021. Nastavení limitů pro preskibci jednorázových katétrů pro roky 2022 a 2023.
1 .12. 2019 vstoupil v účinnost nový zákon o preskripci zdravotnických prostředků, který je pro urology velice důležitý v rámci předepisování jednorázových katétrů, používaných především pro pacienty v režimu intermitentní katetrizace.
Dosud byl denní limit 5 katétrů (150/měsíc, 450/3 měsíce) a při předpisu bylo nutné schválení revizním lékařem.
Nyní je denní limit 7 katétrů (210/měsíc, 630/3 měsíce) a do výše tohoto limitu se katétry předepisují bez schválení revizním lékařem. Z odborného hlediska je toto samozřejmě logický a správný krok dopředu, protože jednorázové katétry dnes patří ke standardní péči a není tedy potřeba jejich předepisování schvalovat revizním lékařem.
Problémem však je, že preskripce se schvalováním revizním lékařem a bez schvalování revizním lékařem jde pokaždé z jiného „budgetu“ zdravotních pojišťoven. Doposud měla naše urologická zařízení, a to se týká jak ambulantních tak lůžkových, nastaven budget pro předepisování jednorázových katétrů se schvalováním revizním lékařem. Nyní však pro předepisování jednorázových katétrů (v některých zdravotnických zařízeních – centrech pro pacienty v režimu intermitentní katetrizace je to značné množství) potřebujeme mít vhodně nastavený budget pro předepisování bez schválení revizním lékařem – a to nemáme. Kdybychom takto nyní katétry předepisovali, vystavili bychom se již v letošním roce a dalších letech reálnému riziku uplatnění regulačních mechanizmů – tedy neproplacení nebo stržení finančních prostředků za předepsané katétry.
Výbor ČUS proto jednal s ústředními orgány VZP (od kterých metodiku převezmou i ostatní pojišťovny) a bylo dohodnuto řešení, které VZP pokládá za jediné možné, a které i z hlediska naší odborné společnosti zcela vyhovuje možnosti preskripce jednorázových katétrů v budoucnosti bez toho, aniž by byli poškozeni naši pacienti a na naše zdravotnická zařízení byla vystavena uplatnění regulačních mechanizmů.
Tímto řešením je vyjmutí preskripce jednorázových katétrů z regulačních mechanizmů na roky 2020 a 2021 (viz přílohy Stanovisko VZP a Seznam katétrů vyjmutých z regulačních mechanizmů i s jejich kódy). V těchto letech tedy můžeme jednorázové katétry předepisovat bez omezení – samozřejmě vždy ve vhodném množství vyplývajícím ze zdravotního stavu pacienta a správně vedené zdravotnické dokumentace.
Dalším velice důležitým momentem tohoto řešení je skutečnost, že pomocí množství preskripce jednorázových katétrů v jednotlivých zdravotnických zařízení v roce 2020, bude nastaven jejich limit pro rok 2022 a pomocí množství preskripce jednorázových katétrů v roce 2021, bude nastaven jejich limit pro rok 2023 a další roky, kdy již budou regulační mechanizmu opět uplatňovány. Proto je pro zdravotnická zařízení předepisující jednorázové katétry zcela zásadní, se tomuto problému již nyní věnovat.