Menu

Zpráva ze stáže na Urologické klinice Univerzitní nemocnice v Odense

-

   První dva týdny srpna letošního roku jsem díky České urologické společnosti měla možnost strávit na urologické klinice Univerzitní nemocnice v Odense. Jednalo se o stáž v rámci mého postgraduálního studia.

   Nemocniční péče je v Dánsku vysoce centralizovaná, proto i když je Odense městem s necelými 200 tisíci obyvatel, zajišťuje urologická klinika péči pro celý region čítající okolo 1,5 milionu obyvatel (obr. 1). Jedná se o dvě úzce spolupracující pracoviště, jedno přímo v Odense, kde jsem byla já a dále pracoviště ve městě Svendborg zaměřené především na litiázu.

   Pracoviště v Odense se specializuje na komplexní léčbu nádorových chorob a mimo jiné také BHP a LUTS. Jedná se o robotické centrum vybavené dvěmi robotickými systémy DaVinci®, které mimo léčbu poskytuje také edukaci v robotické chirurgii. Jsou zde jednotlivé specializované týmy, z nichž každý čítá od čtyř do sedmi lékařů se specializací na jiný typ urologických chorob. Například tým pro léčbu karcinomu močového měchýře provede ročně průměrně 110 robotických radikálních cystektomií s intrakorporální derivací moči. Měla jsem také možnost sledovat například roboticky asistovanou neoimplantaci močovodů do ileálního konduitu. Na druhou stranu ale uroteliální karcinomy horních cest močových spadají do portfolia týmu zabývajícího se ledvinami (obr. 2). Klinika také ve spolupráci s radiology nabízí jako alternativu operační léčby kryoablaci nádorů ledvin.

   Lůžková část kliniky čítá pouze 20 lůžek, je tedy velký tlak na krátkou dobu hospitalizace. Řada výkonu probíhá v režimu „one day surgery“ a to včetně nekomplikovaných robotických nefrektomií. Průměrná doba hospitalizace u pacientů po radikální cystektomii je pět dní. Pracoviště funguje jako superspecializovaná klinika poskytující kromě operativy především konzultace a zajištění léčby všem onkologickým pacientům. Probíhá zde také několik výzkumných projektů zaměřených například na transperineální biopsie prostaty či karcinom ledviny.

   Ráda bych také zmínila rozdíly, které mě zaujaly stran operačních postupů. Na rozdíl od mého pracoviště je v Dánsku poněkud jiný pohled na nezbytné podmínky na operačních sálech (obr. 3). Řekla bych, že jsou daleko benevolentnější, než jsem zvyklá.

   Odense leží na ostrově Fyn a jedná se o menší město, kde se můžete snadno pohybovat i pěšky. Většina Dánů se samozřejmě přemisťuje na kole a cyklistu potkáte také ve sklepních chodbách univerzitní nemocnice, ale dle mého tamního průvodce, nemá člověk místním nabízet víkendovou projížďku na kole, protože to řada z nich opravdu za koníček nepovažuje.

   Příroda na ostrově Fyn je malebná a nejedná se o kraj přeplněný turisty, takže si můžete užít víkendové posezení na pláži u mořského pobřeží skoro o samotě (obr. 4). Lidé, tedy především lékaři urologické kliniky, které jsem dva týdny potkávala byli velmi vstřícní a věnovali mně spoustu času. Navíc v Dánsku se na vás usmívají i elektrické zásuvky, takže můj čas zde strávený byl příjemný (obr. 5). Závěrem chci podotknout, že tuto stáž považuji za velmi přínosnou stran mého budoucího profesního směřování.

MUDr. Kateřina Ryšánková

Urologická klinika FN Ostrava

Univerzitní nemocnice v Odense

 

Roboticky asistovaná nefroureterektomie vlevo

  

Veronika Črepová
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-