Ve dnech 18.-19. dubna 2024 se pod záštitou České urologické společnosti ČLS JEP (ČUS), České akademie urologie, ředitele Fakultní nemocnice Ostrava a děkana Lékařské fakulty Ostravské fakulty konal již 4. roční Ostravského urologické-neurologického sympozia (OUNS) 2024.
Jedná se o pravidelnou edukační akci Sekce urodynamiky, neurourologie a urogynekologie (SUNU) ČUS, která se místem konání střídá s obdobnou akcí v Praze a Kyjově. Tento workshop se v Ostravě konal naposledy v roce 2019. Konání dalšího ročníku bylo bohužel oddáleno pandémií Covid19.
Celé akce se zúčastnil opět velký počet přednášejících a posluchačů z řad lékařů (nejen mladších a rezidentů), ale i sester a ostatních nelékařských profesí (fyzioterapeuti apod.) nejen z pracovišť urologických, ale i neurologických, spinálních jednotek a rehabilitačních pracovišť.
Odborný program byl organizačním výborem sestaven v maximalistické podobě tak, aby beze zbytku naplnil poslání této akce: tedy přiblížit zvláště mladším kolegyním a kolegům problematiku neurourologie v otázkách teorie, ale i praxe jednotlivých klinických a ambulantních pracovišť.
Jako první byl zařazen blok věnovaný správnému provedení, a hlavně interpretaci výsledků urodynamického vyšetření u pacientů s neurogenní poruchou mikce. Byly probrány jednotlivé indikace, správná „klinická praxe“ při jeho provádění, interpretace výsledků a klinický přínos – to vše bylo zakončeno panelovou diskuzí odborníky z akademických i krajských pracovišť (prof. Švihra, doc. Šámal, prim. Ženíšek, prim. Varga, MUDr. Paus Sýkora a MUDr. Tolinger).
Dalším zajímavým blokem s mírně provokativním názvem Co se děje u sousedů na dvorku, byla diskuse o neurologických onemocněních pohledem neurologů a urologů. Probíraly se novinky v systémové léčbě roztroušené sklerózy, demence, se zajímavým pohledem urologa na indikace a možností anticholinergní léčby u demence (prof. Hanuš, MUDr. Kotoučová, MUDr. Hradílek a MUDr. Tolinger).
Velmi zásadním blokem, a vždy s novými pohledy, bývá problematika močových infekcí u pacientů s neurogenní poruchou močení. Letos nás jím provedli prim. Varga a MUDr. Rejchrt.
Diagnostice a léčbě ve světle odborných doporučení s ohledem vývoj rezistence patogenů se věnoval MUDr. Paldus, rizikovým faktorům rekurence těchto infekcí pak prof. Krhut. Praktickou stránku, tedy jak předcházet infekcím u pacientů, shrnula MUDr. Havlová. Všichni přednášející pak odpovídali v bohaté diskusi na četné dotazy přítomných posluchačů.
Neprávem opomíjenou problematikou bývá u našich pacientů s neurogenní dysfunkcí mikce řešení dysfunkcí střeva, které v pátečním ranním bloku zevrubně ozřejmili chirurg a urolog – MUDr. Tesař a MUDr. Sutorý. Podrobně byla probrána patofyziologie ale také zcela praktické poznámky k vyšetření a léčbě těchto obtíží. Sexuálním dysfunkcím a možnostem jejich řešení se věnoval MUDr. Zámečník.
Neméně důležitým blokem v pokračování odborného programu byly Současné výzvy v péči o pacienty se spinálním postižením – svůj pohled připojili urolog prof. Zachoval, MUDr. Mrázková a prim. Malaníková ze spinální jednotky. O potřebách těchto pacientů doma referovala paní Faltýnková z podpůrně organize CZEPA, z.s. Panelovou diskuzi na toto téma doplnily MUDr. Bartáková a MUDr. Davidová.
V neposlední řadě byla referována sdělení v sekci Vária, kdy MUDr. Paldus probral doporučení pro praxi v problematické autonomní dysreflexi, MUDr. Burešová se věnovala myastenii gravis u pacientů v urologických ambulancích a novinkám v neuromodulaci prof. Krhut.
Bez nadsázky lze shrnout celou odbornou akci tím, že ač se někdy mohlo z programu zdát, že se jedná o stále stejná témata, byla probrána novými pohledy a aktuálními doporučeními pro praxi tak, aby všichni zúčastnění mohli vstřebat nové informace pro každodenní ambulantní i nemocniční praxi při péči o celé spektrum pacientů s neurogenním postižením močových cest. A to je jistě pro všechny organizátory největší satisfakcí.
Takže – zase někdy v Ostravě při příležitosti OUNS – nashledanou.
MUDr. Libor Zámečník, FEBU, FECSM
ČUS potvrzení odbornosti