Cambridge Prostate MRI & Biopsy Course, Stockholm 2023

Dne 26. 5. 2023 jsem měl možnost zúčastnit se semináře s názvem Cambridge Prostate MRI & Biopsy Course, který se konal ve švédském hlavním městě Stockholm. Jednalo se o jednodenní výukový kurz zaměřený na magnetickou rezonanci prostaty, její interpretaci a využití v klinické praxi ve formě fúzní biopsie prostaty. Kurz byl pořádán agenturou Erasmus Conferences & Events a je akreditován organizací EACCME® (European Accreditation Council for Continuing Medical Education). Akce jsem se mohl zúčastnit díky přidělenému grantovému programu organizovanému Českou urologickou společností.

Již několik let je v popředí diagnostiky karcinomu prostaty využití magnetické rezonance. V návaznosti na to jsou při provádění fúzní biopsie zvyšovány nároky na přesnou interpretaci MRI obrazu. Tento kurz má za cíl edukovat urology a radiology právě v této klíčové dovednosti. Během semináře byla opakovaně zdůrazněna nutnost blízké spolupráce mezi radiology a urology na daném pracovišti. Kvalitní přečtení nálezu na rezonanci radiologem a předání této informace urologovi provádějícímu biopsii je jedním z hlavních pilířů dobře provedené diagnostiky.

Kurz se konal pod vedením špičkových odborníků na tuto problematiku. Hlavními přednášejícími byli prof. Tristan Barrett, radiolog z Addenbrooke’s Hospital, Cambridge a Dr. Christof Kastner, urolog ze stejného pracoviště. Lokální prezident akce byl Dr. Frederik Jaderling, radiolog z Capio Saint Göran Hospital, Stockholm a posledním neméně zkušeným přednášejícím byl prof. Ola Bratt, urolog z Univerzity v Gothenburgu. Hostujícím přednášejícím byl prof. Anwar Padhani, onkologický radiolog z Mount Vernon Cancer Centre v Londýně.

Seminář probíhal ve formě krátkých přednášek, které byly pravidelně prokládané praktickým nácvikem čtení MRI, dalo by se říci v podstatě Hands-on-Trainingem. Účastníci seděli po dvojicích u svého počítače, kde si v průběhu kurzu sami zkoušeli vyhodnotit nálezy na MRI, interpretovat je a posléze je kolektivně konzultovat s patřičným vysvětlením. Každý se tedy aktivně zapojil a měl možnost si snímky vyhodnotit podle sebe a následně dostat zpětnou vazbu na svůj popis.

Pokud bych měl vypíchnout zásadní body, jednoznačně musím zdůraznit dominanci metody transperineální biopsie prostaty. Transrektální biopsie se zdá být již zapovězenou metodou v moderním evropském pojetí. Několik přítomných firem předvádějících své bioptické systémy již prezentovalo pouze techniky TP biopsie. Dalším zajímavým bodem bylo hodnocení MRI prostaty bez využití sekvencí s kontrastní látkou, tedy upřednostňování metody biparametrické MRI. Z prezentovaných výsledků je patrné, že je to metoda ve většině případů optimální a může vést k rychlejšímu průběhu vyšetření a tím pádem k možnosti navýšení kapacity pracovišť, kde se toto vyšetření provádí.

Celá akce byla velmi profesionálně zvládnutá, hodnotím jí jednoznačně kladně a jistě mi byla velkým přínosem pro klinickou praxi. Takovéto podobné semináře jsou v dnešní době nesmírně důležité, protože nabízejí vzdělávání v problematice, která se nezadržitelně promítá do naší praxe. Lékaři jsou pak často nuceni se samovzdělávat, což může být pro někoho obtížné. Tento kurz podává ucelené a validní informace, navíc prohlubuje spolupráci mezi radiology a urology, která je zde stěžejní. V našem prostředí bohužel podobný kurz chybí a jistě by zde našel své místo.

Děkuji České urologické společnosti za udělení grantu, a pokud by měl někdo zájem, doporučuji navštívit stránky www.cambridge-mri-course.org, kde se můžete přihlásit na další termíny kurzů. Seminář doporučuji navštívit společně s radiologem, se kterým spolupracujete na svém pracovišti.

MUDr. Ondřej Příman, Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol