Rakovina prostaty na rozdíl od rozšířeného tvrzení není onemocnění pouze vyššího věku. Na prevenci by měli myslet muži už kolem padesátky. “Muž po padesátém roce věku by měl být jednou ročně vyšetřen preventivě ať už u praktického lékaře, nebo u urologa,” dodal primář. Zdůraznil zároveň, že někteří pacienti jsou již předem řazeni do rizikové kategorie v případě, že se toto onemocnění objevilo u někoho z příbuzných. “Tam už je ta hranice čtyřicet let věku,” podotkl Zámečník.
Je známo, že příznaky nádoru prostaty nejsou zcela evidentní a mohou být dlouhodobě němé. Právě to bývá velkým rizikem. “Mohou to být mírné problémy s močením, častější nucení na močení nebo pocit nevyprázdněného močového měchýře,” vysvětlil primář. Změny v prostatě tak mohou probíhat delší dobu, aniž by si jich pacient povšiml. “Pokud je nádorových buněk větší množství, začíná prostata vylučovat do krve určitou látku, tvz. prostatický specifický antigen,” dodal Zámečník. Ten může být nalezen z malého vzorku krve a je podnětem k následnému důkladnému vyšetření.
Potravinové doplňky? Možná. Ale preventivní prohlídka je lepší
Dnešní moderní metody umožňují úspěšně diagnostikovat rakovinu prostaty až u 80 procent mužů ve stádiu, kdy může být považována za vyléčitelnou. Nicméně jelikož onemocnění přichází převážně s věkem, neexistuje proti němu účinná prevence. Potravinové doplňky můžou mít malý význam v počátečních stádiích, nicméně vyšetření u lékaře je účinnější. “Potravinové doplňky jsou možná dobré, ale nechat se vyšetřit je lepší,” uzavřel Zámečník.
Prevence urologických onemocněních tématem Studia 6
Článek je převzatý z webových stránek České televize