Cílem akce je zvýšení povědomí o urologických chorobách, které se v poslední době stávají stále větším postrachem mužů také v mladších věkových kategorií. Osvětové akce na podporu zdravotní gramotnosti jsou považovány za velmi přínosné. „Nejlepší léčbou je prevence. Proto pravidelně podporujeme osvětové aktivity v rámci zvyšování zdravotní gramotnosti. Ačkoli už pociťují nějaké obtíže, mnoho mužů se návštěvy lékaře bojí. Často zbytečně, protože v dnešní době lze řadu onemocnění úspěšně léčit. Důležité je ale přijít k odborníkovi včas,“ říká PharmDr. Monika Horníková, generální ředitelka společnosti GSK, která je jedním z partnerů akce.
Zájemci mohou ve stanu, který je po oba dva dny otevřen vždy od 16 do 19 hodin, získat informace o onemocněních prostaty, konzultovat s odborníky svůj zdravotní stav nebo si domů odnést edukační příručky. Přestože mají urologická onemocnění často zásadní vliv na psychiku a sebedůvěru pacientů, mnoho mužů se ostýchá specialistu navštívit. To může mít za následek i fatální zhoršení jejich zdravotního stavu a závažné léčebné komplikace. Řada mužů navíc v takových situacích sáhne po nejrůznějších „zázračných“ prostředcích: „Spoléhají na rozličné potravinové doplňky, což je velká chyba. Volně prodejné preparáty příčinu obtíží nevyřeší, pouze oddálí včasnou diagnózu. Doporučuji proto neexperimentovat, nesázet na nejrůznější prášky a tablety, které stejně neléčí, ale zavítat k odborníkům, kteří mohou včas odhalit více či méně závažné onemocnění. A čím dříve k odhalení dojde, tím vyšší je šance na úspěšnou léčbu,“ upozorňuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky FN Motol Praha.
Velkou výhodou Dnů mužského zdraví je, že nabízejí anonymní možnost informovat se o onemocněních prostaty ne v ordinaci, ale ve stanu za paravánem, který nabídne jistou míru intimity. Právě kvůli možnému studu ze strany mužů jsou vítány i ženy z řad jejich manželek či partnerek. Také ony si budou moci pohovořit
s odborníky z Urologické kliniky FN Olomouc. Jsou to totiž často právě manželky či partnerky, které mají na muže vliv a jsou s jejich obtížemi obeznámeny. „Na Olomoucku se výskyt rakoviny prostaty za posledních 20 let ztrojnásobil. Proto intenzivně pracujeme na osvětě, která často vede k včasnému zachycení nemoci i její úspěšné léčbě. Snažíme se muže motivovat k preventivním prohlídkám a vysvětlujeme jim, že není třeba mít ostych.
A právě Dny mužského zdraví jsou ideální příležitostí, jak s k odborníkům z naší kliniky přímo objednat,“ podotýká doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Olomouc.
Primátor Olomouce Martin Novotný k tomu dodává: „Osvětové akce probíhají většinou pro ženy či pro děti a mládež. Méně už ale pro muže, proto považuji Dny mužského zdraví za velmi přínosné. Věřím, že Olomoučané této jedinečné možnosti využijí a přijdou se poradit s odborníky o svém zdravotním stavu. Doufám, že se tato akce setká s úspěchem, protože bychom v ní rádi pokračovali.“
Na Olomoucké dny by měly navázat i akce v dalších městech České republiky. Například v září si budou moci nechat zkontrolovat svůj zdravotní stav Brňané.