Jak na Twitter: 5. Seznamy

-

V dnešním díle navážeme na ten minulý, ve kterém jsme si povídali o hashtagu, a ukážeme si jiný způsob uspořádání obsahu na Twitteru v podobě seznamů. V bonusové části si pak něco povíme o tom, jak se zbavit nežádoucího obsahu.

Kde najdu seznamy?

Když kliknete na svoji fotografii v pravém horním rohu na webových stránkách Twitter.com, snadno je máme k dispozici:

 

Twitter

Druhou možností je váš vlastní profil, který najdete vždy na twitter.com/jmenouzivatele, a na něm vidíte záložku Seznamy:

 

Twitter

Toto platí pro každý profil, který pracuje se seznamy. Na mobilu stačí posunout prstem zleva doprava, objeví se nabídka a tam naleznete opět záložku Seznamy.

K čemu seznamy slouží?

Do seznamů můžete přidávat jednotlivé profily a tak si vytvářet tematicky různě zaměřené seznamy. V případě, že sledujete (Follow) větší množství profilů, je velká pravděpodobnost, že nestihnete přečíst všechny příspěvky. V takovém případě mohou seznamy pomoci v třídění obsahu a ve výběru toho skutečně důležitého (Best of).

Seznamy lze mít veřejné, které ostatní uživatelé vidí a mohou sledovat, nebo je lze mít soukromé, které jsou určeny pouze vám samotným.

Zde je vidět soukromý seznam, který umožňuje sledovat zástupce univerzit a tak snadno filtrovat obsah zaměřený na dění na českých univerzitách (volby děkanů, rektorů, významné projekty, publikace, ale i volná místa):

 

Twitter

Pokud nemáte rádi míchání obsahu na hlavní stránce Twitteru, lze právě jednotlivá témata schovat do seznamů a podívat se na ně v případě, že na dané téma máte chuť a čas. Lze tak vhodným způsobem odstínit sport, politiku či kulturu od odborného obsahu.

Příklad soukromého seznamu zaměřeného na sport:

 

Twitter

Dalším příkladem jsou profily konferencí, které jsou aktivní v určitých obdobích a není třeba jim věnovat soustavnou pozornost na hlavní stránce Twitteru:

 

Twitter

Pro snadnější sledování více seznamů lze doporučit některý z pokročilejších nástrojů, kterými jsou např. Tweetdeck či Hootsuite, o kterých si povíme více později. S těmito nástroji je práce se seznamy nejen snazší, ale lze pracovat naráz s více seznamy.

Na Twitteru je vždy složité najít vyvážení v počtu profilů, které sledujete (Follow). Čím méně profilů přímo sledujete, tím je vyšší pravděpodobnost, že veškerý obsah jimi vytvořený stačíte přečíst. Zvyšuje se ale pravděpodobnost, že nezachytíte zajímavou informaci od těch, které nesledujete. Naopak, pokud sledujete příliš mnoho profilů, je náročné veškerý takový obsah v každodenním shonu sledovat. Proto nemají smysl pouze tematické seznamy, ale i seznamy, které v sobě koncentrují to nejlepší, co vás zajímá. Takovým pěkným příkladem praktického seznamu je seznam Českých urologů, se kterým jste vždy v obraze o české urologii.

Bonus: Cenzura

Pokud stejně jako já patříte mezi ty, kteří rádi sledují široké spektrum uživatelů, ale občas jim vadí některá témata, mám pro vás jeden tip. Jedná se o funkci Skrytá slova, kterou najdete v Nastavení. Může se stát, že někteří uživatelé v současném předvolebním boji budou rádi, když politická témata na Twitteru nenajdou, protože si ho přejí udržet pouze jako odborný zdroj. Zároveň ale chtějí sledovat své kolegy, kteří se k politickým tématům vyjadřují. Pak není nic snazšího, než v Nastavení v sekci Blokovaná slova zadat jména politiků a politických stran a tak si zajistit, že tweety s těmito slovy se jim nebudou zobrazovat.

Sekce Skrytá slova v nastavení Twitteru:

 

Twitter

Jedinou výjimkou, kdy se vám i přes toto nastavení tweet se zakázaným slovem zobrazí, je situace, kdy v tweetu budete explicitně uvedeni ve formě @vasejmeno. Také doplním, že český jazyk je flektivní a pro Twitter je třeba zadávat všechny podoby daného slova (v různých pádech a číslech), protože Twitter je americký produkt a s flexí českého jazyka neumí pracovat.

Mohli jste si všimnout, že pod sekcí Skrytá slova, je sekce Blokované účty. V případě, že si nepřejete, aby vaše tweety viděl některý z uživatelů a naopak ani vy jeho, pak ho lze zablokovat vložením jeho jména na tomto místě. V takovém případě neuvidíte jeho tweety ani když vás zablokovaný účet ve svém tweetu přímo označí. S touto funkcí ale zacházejte po pečlivém zvážení.

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-