1. Úvod
1.1. Česká urologická společnost ČLS JEP (dále jen ČUS) je dobrovolnou odbornou společností, která aktivně rozvíjí obor urologie. V souladu s rozvojem medicíny začleňuje do náplně urologie i poznatky příbuzných oborů. ČUS sdružuje urology, lékaře v přípravě k získání specializované způsobilosti v oboru urologie a ostatní vysokoškolsky vzdělané pracovníky ve zdravotnictví a příbuzných oborech. Členové ČUS se podílejí na prevenci, diagnostice, léčbě a/nebo výzkumu onemocnění urogenitálního traktu.
1.2. ČUS je organizační složkou České lékařské společnosti ČLS JEP (ČLS), nemá právní osobnost, ve své činnosti se řídí stanovami a dalšími předpisy ČLS JEP a plní její poslání. ČUS spolupracuje s odbornými společnostmi v ČR i v zahraničí na základě vzájemné výhodnosti.
1.3. ČUS zastupuje a hájí odborné zájmy i specifické zájmy svých členů, i oboru jako celku. Vysílá své zástupce zejména do atestačních, akreditačních a konkurzních komisí i do poradních orgánů Ministerstva zdravotnictví ČR. Ve spolupráci s příslušnými odbornými institucemi se podílí na specializační výchově a expertní činnosti v oboru urologie. ČUS spolupracuje s Českou lékařskou komorou a jinými odbornými organizacemi.
1.4. ČUS podporuje aktivní účast svých členů v národních i mezinárodních organizacích, jejichž náplň činnosti i působení jsou blízké oboru urologie. ČUS deleguje tam, kde je to možné a opodstatněné, své oficiální zástupce do mezinárodních organizací. Účast členů ČUS v těchto organizacích má být prospěšná ČUS jako celku.
2. Členství v ČUS
2.1. Členství v ČUS je řádné, čestné, profesní a přidružené.
2.2. Řádné členství
2.2.1. Řádným členem ČUS se může stát lékař urolog pracující v ČR nebo lékař v přípravě k získání specializované způsobilosti v oboru urologie pracující v ČR. Písemná žádost o členství v ČUS (elektronická přihláška) s uvedením osobních dat a odborné kvalifikace se zasílá Centrální členské evidenci ČLS JEP, která přihlášku postoupí sekretariátu ČUS. Výbor ČUS žádost projedná a o výsledku žadatele informuje. Řádné členství v ČUS vzniká schválením písemné (elektronické) přihlášky uchazeče Výborem ČUS a zaplacením základního členského příspěvku ČLS a dalšího členského příspěvku určeného ČUS jako organizační složce ČLS. Řádný člen ČUS je současně řádným členem ČLS.
Výbor ČUS může ve výjimečných případech nabídnout členství a schválit za řádného člena i lékaře jiného oboru nebo nelékaře.
2.2.2. Práva a povinnosti řádného člena ČUS
- člen ČUS je oprávněn účastnit se všech činností ČUS
- člen má právo volit a být volen do orgánů ČUS a ČLS
- člen je povinen řídit se stanovami a dalšími předpisy ČLS a ČUS
- člen je povinen pravidelně platit základní členský příspěvek ČLS a další členský příspěvek určený ČUS jako organizační složce ČLS
-člen je povinen ohlásit Centrální členské evidenci ČLS JEP změnu adresy (bydliště, pracoviště a e-mail), kontaktních telefonních čísel a pracovního zařazení a kontrolovat aktuálnost těchto údajů.
2.2.3. Zánik členství
Členství v ČUS končí za podmínek uvedených ve stanovách ČLS.
2.3. Čestné členství
2.3.1. Výbor ČUS uděluje čestné členství fyzickým osobám za mimořádné zásluhy o rozvoj oboru. Je-li čestné členství ČUS uděleno řádnému členovi ČLS, může takovýto čestný člen volit a být volen do orgánů ČUS. Čestný člen nehradí registrační poplatky na odborné akce konané výborem ČUS a nehradí členský příspěvek určený ČUS jako organizační složce ČLS.
2.3.2. Je-li čestné členství ČUS uděleno osobě, která není řádným členem ČLS JEP (např. zahraniční urolog), tento se může účastnit činnosti ČUS, ale nemůže volit ani být volen do orgánů ČUS, nemá hlasovací právo a jeho hlas je hlasem poradním. Nehradí registrační poplatky na odborné akce konané výborem ČUS, nehradí základní členský příspěvek ČLS ani další členský příspěvek určený ČUS jako organizační složce ČLS.
2.4. Přidružené členství
2.4.1. Výbor ČUS může rozhodnout o vzniku přidruženého členství pro právnické osoby.
2.4.2 Podmínky přidruženého členství musí být písemně dohodnuty včetně výše členských příspěvků.
2.4.3 Rozhodnutí s návrhem dohody o vzniku přidruženého členství následně předloží Výbor ČUS ke schválení předsednictvu ČLS a registraci sekretariátu ČLS.
2.4.4. Přidružený člen nemá hlasovací právo a nemůže volit ani být volen do orgánů ČUS.
2.5. Profesní členství
2.5.1. Profesním členem se může stát fyzická osoba, která není řádným členem a má zájem zapojit se do činnosti ČUS, souhlasí s jejím posláním a cíli (např. lékař jiné odbornosti, urolog pracující mimo ČR, nelékařský pracovník v urologii apod.). Písemná žádost o profesní členství v ČUS (elektronická přihláška) s uvedením osobních dat a odborné kvalifikace je zasílána na Centrální členskou evidenci ČLS. Výbor ČUS žádost projedná a o výsledku žadatele informuje. Profesní členství v ČUS vzniká schválením písemné (elektronické) přihlášky uchazeče Výborem ČUS a zaplacením základního členského příspěvku ČLS JEP a 50% výše dalšího členského příspěvku určeného ČUS jako organizační složce ČLS. Profesní člen je povinen kontrolovat aktuálnost svých údajů v Centrální členské evidenci ČLS JEP.
2.5.2. Práva a povinnosti profesního člena ČUS
- profesní člen ČUS je oprávněn účastnit se činnosti ČUS, ale nemůže volit ani být volen do orgánů ČUS, nemá hlasovací právo a jeho hlas je hlasem poradním.
- profesní člen je povinen řídit se stanovami a dalšími předpisy ČLS a ČUS.
- profesní člen je povinen pravidelně platit základní členský příspěvek ČLS a členský příspěvek profesního člena určený ČUS jako organizační složce ČLS ve výši 50% příspěvku řádného člena.
- profesní člen je povinen ohlásit Centrální členské evidenci ČLS změnu adresy (bydliště, pracoviště a e-mail), kontaktních telefonních čísel a pracovního zařazení.
2.5.3. Zánik profesního členství v ČUS
Profesní členství v ČUS končí za podmínek uvedených ve stanovách ČLS.
2.6. Seznam všech členů ČUS (bez kontaktních adres) je přístupný v členské části webových stránek ČUS a je průběžně aktualizován.
3. Orgány ČUS; volby do orgánů ČUS
3.1. Výbor ČUS a revizní komise ČUS
3.1.1.ČUS reprezentuje výbor sestavený ze členů, kteří kandidovali ve volbách a obdrželi nejvyšší počet hlasů. Výbor ČUS má 9 členů. Výbor ČUS je oficiálním představitelem obce urologické. Revizní komise ČUS je tříčlenná.
3.1.2 Funkční období výboru a revizní komise je čtyřleté, volby probíhají v těchto intervalech od voleb v roce 2011. Každý řádný člen ČUS může být zvolen do orgánů ČUS opakovaně.
3.2. Volby členů výboru a revizní komise ČUS
3.2.1.Volby jsou organizovány tak, aby jejich výsledky mohly být realizovány do uplynutí volebního období stávajícího výboru.
3.2.2. Volby řídí volební komise, která je ustavena ze řádných členů ČUS. Členové volební komise si volí svého předsedu. Komise se ve své činnosti řídí Volebním řádem a dalšími předpisy ČUS a ČLS.
3.3. Předseda Výboru ČUS
3.3.1.Předseda výboru je oficiálním představitelem ČUS.
3.3.2.Funkční období předsedy je shodné s volebním obdobím výboru.
3.3.3.Předseda řídí schůze výboru, na shromáždění členů podává členské základně informaci o činnosti, zastupuje společnost při oficiálních jednáních apod. V urgentních situacích rozhoduje jménem výboru a předkládá svá rozhodnutí výboru co nejdříve k dodatečnému schválení. V případě jeho nepřítomnosti nebo zaneprázdnění jej zastupuje první event. druhý místopředseda. Předseda může pověřit kteréhokoliv člena výboru svým zastupováním na jednotlivých jednáních a definovat jeho pravomoci.
3.4. Ostatní funkcionáři Výboru ČUS
3.4.1. Jednotliví místopředsedové mají v gesci problematiku složky ambulantní a lůžkové.
3.4.2.Pokladník jedná v souladu se Stanovami ČUS a je odpovědný za veškeré hospodaření ČUS. Jeho rozhodnutí před uskutečněním podléhají schválení předsedy Výboru ČUS, resp. Výboru ČUS. Na každé schůzi výboru podává krátkou zprávu o hospodaření.
3.4.3.Náplň práce vědeckého sekretáře, je-li zvolen, určuje předseda.
3.5. Jednání Výboru ČUS
3.5.1.Jednání Výboru ČUS se řídí jednacím řádem ČLS. Při hlasování ve výboru rozhoduje prostá většina z přítomných členů (včetně předsedy), při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy. Schůze Výboru je usnášeníschopná při přítomnosti nadpoloviční většiny členů výboru za předpokladu, že všichni jeho členové byli informováni s minimálně 14-ti denním předstihem o datu a místu jednání.
3.5.2.Výbor ve své činnosti realizuje usnesení shromáždění členů a řeší úkoly související s posláním ČUS.
3.5.3.Výbor pravidelné písemně informuje členskou základnu o své činnosti, např. publikováním na webových stránkách ČUS, mailingem apod.
3.5.4.Výbor zřizuje a provozuje webové stránky s doménou cus.cz. Odpovídá za jejich obsah i formu. Výbor rozhoduje o zveřejnění informací na webu ČUS a má právo např. nezveřejnit dokumenty, které svým obsahem odporují etickým a kolegiálním principům lékařského stavu.
3.5.5.Zápisy z jednání výboru ČUS jsou pořizovány přímo během jednání výboru. Pracovní verze zápisu je rozeslána do 7 dní od konání jednání všem členům výboru k připomínkám. Definitivní znění zápisu je vhodným způsobem publikováno na webových stránkách ČUS. O konkrétním způsobu publikace rozhodne předseda. Zápisy z jednání jsou zasílány k evidenci na sekretariát ČLS JEP.
3.5.6.Data jednání výboru stanoví výbor nejméně na půl roku dopředu, místo jednání určí výbor na svém předchozím jednání. Navrhované body programu sdělí členové výboru nebo členové ČUS jednomu z místopředsedů, případně předsedovi Výboru ČUS. Program jednání výboru obdrží elektronicky členové výboru a revizní komise alespoň 7 dní předem.
3.6. Revizní komise
3.6.1. Revizní komise ČUS je tříčlenná. Ve své činnosti se řídí předpisy ČLS.
3.6.2.Revizní komise kontroluje dodržování Stanov ČUS a hospodaření ČUS, včetně hospodaření sekcí. Výbor ČUS může revizní komisi požádat o analýzu a návrh řešení sporných nebo konfliktních situací vzniklých v souvislosti s činností ČUS. Revizní komise posuzuje, zda jednání výboru i jednotlivých členů není v rozporu s předpisy ČLS a právními normami ČR.
3.6.3. Členové revizní komise jsou oprávněni účastnit se jednání Výboru ČUS, nemají však hlasovací právo.
3.6.4. O své činnosti podává revizní komise zprávu shromáždění členů ČUS.
4. Shromáždění členů ČUS
4.1.Výbor ČUS pořádá alespoň jednou ročně shromáždění členů ČUS. Na shromáždění členů přednese zprávu o činnosti za uplynulé období předseda výboru, předseda revizní komise, pokladník a event. další členové výboru nebo předsedové sekcí. Usnesení přijatá na shromáždění členů jsou závazná pro činnost výboru. Shromáždění členů musí mít dostatečný časový prostor pro informace i diskuzi.
5. Výroční odborná konference ČUS
5.1. Výbor ČUS pořádá zpravidla jednou ročně Výroční odbornou konferenci ČUS. Za organizaci konference je odpovědný ten výbor, který je ve funkci v době přípravy konference. Výbor dbá na to, aby se v programech konference probíraly všechny oblasti oboru, mohou však být určena prioritní témata. Pro pořádání výroční konference vydává výbor podrobné pokyny v samostatném materiálu.
6. Sekretariát, manažer/ka a sekretář/ka ČUS
6.1.Administrativní práci ČUS vykonává sekretariát, jehož členové jsou placeni z prostředků ČUS. Sekretariát plní úkoly stanovené Výborem ČUS.
7. Odborné sekce ČUS
7.1. Vznik sekcí ČUS
7.1.1. V ČUS působí odborné sekce ČUS, které se zabývají subspecializacemi oboru urologie a/nebo mezioborovou spoluprací. Sekce vznikají z iniciativy výboru nebo členů ČUS a předkládají svůj program Výboru ČUS. Ten jejich ustavení schvaluje. Sekce nemají právní osobnost; vůči zahraničí sekce mohou vystupovat – se souhlasem Výboru ČUS – jako samostatné složky ČUS. Na činnost sekce, obvykle na její konkrétní akci, může výbor poskytnout finanční příspěvek. Evidenci sekcí vede Centrální členská evidence ČLS a sekretariát ČUS.
7.1.2. Sekce mají nejméně 20 členů. Členem sekce může být pouze člen ČUS. Zánikem členství v ČUS z jakýchkoliv důvodů automaticky zaniká i členství v sekci.
7.1.3. Není-li členem Výboru ČUS žádný z členů rady sekce, zvolí Výbor ČUS ze svých členů kontaktní osobu, která bude zajišťovat spolupráci mezi sekcí a Výborem ČUS.
7.1.4. Sekce mohou mít samostatnou prezentaci na webových stránkách ČUS.
7.2. Akce pořádané a spolupořádané sekcemi ČUS
7.2.1. Sekce mohou pořádat odborné semináře, konference, sympózia apod. (dále “akce”). Plánované akce jsou povinny ohlásit Výboru ČUS nejpozději do konce října předcházejícího kalendářního roku a při volbě termínu akce přihlédnout k požadavkům výboru. Výbor ČUS koordinuje termíny akcí sekcí tak, aby nedocházelo k nežádoucímu překrývání. Výbor nemusí pořádání akce podpořit, pokud je v rozporu s cíli ČUS a/nebo se stanovami. Výbor v tomto případě pořadatelům i partnerům písemně sdělí, že tato akce nemá podporu ani záštitu (souhlas) výboru. Toto stanovisko bude i v zápisu příslušného jednání Výboru ČUS.
Příspěvek výbor poskytuje na základě žádosti obsahující odborný program, finální rozpočet a data konání. Sekce po akci podává závěrečnou zprávu o průběhu a finanční závěrku.
7.2.2. Sekce mohou pořádat pouze akce, které jsou finančně zajištěny. Případný finanční zisk náleží ČUS, z toho 80% bude využito k financování činnosti příslušné sekce. Finanční vypořádání provede předseda sekce nebo jiný pověřený člen výboru sekce s pokladníkem ČUS.
7.2.3 Je-li akce pořádaná sekcí a odsouhlasená Výborem ČUS ztrátová a sekce nemá prostředky k uhrazení ztráty, uhradí ztrátu Výbor ČUS. Tato ztráta bude Výboru ČUS nahrazena sekcí z výnosu další akce nebo event. z mimořádných příspěvků členů sekce. Pokud sekce nebude schopna uhradit své závazky vůči Výboru ČUS po dobu dvou účetních roků, je výbor oprávněn zrušit sekci jako složku ČUS.
7.2.4. Neuspořádá-li sekce během dvou kalendářních roků alespoň jednu akci nebo nebude-li spolupořadatelem, je Výbor ČUS oprávněn sekci jako složku zrušit.
7.2.5. Sekce mohou vystupovat jako spolupořadatelé akcí pořádaných jinými subjekty, stojícími mimo ČUS. Sekce může být spolupořadatelem jedné akce za kalendářní rok (výjimku může povolit Výbor ČUS). Pro tyto akce platí analogicky všechna ustanovení uvedená v odst. 7.2.1.
7.2.6. Čestným členům ČUS, členům Výboru ČUS a členům revizní komise ČUS jsou sekce povinny prominout účastnický poplatek na akcích pořádaných nebo spolupořádaných sekcemi. Akce pořádané sekcí jsou přístupné všem členům ČUS.
7.3. Konzultační činnost sekcí při rozhodování Výboru ČUS
7.3.1. Pokud se Výbor ČUS vyjadřuje k odbornému problému, který přímo souvisí s činností některé sekce, je povinen problém se sekcí konzultovat. Sekce vypracuje své stanovisko v přiměřeném termínu, který je stanoven po dohodě s Výborem ČUS. Pokud se problém týká více sekcí a jejich stanoviska jsou rozporná, pověřený člen výboru ČUS uspořádá a bude řídit schůzku představitelů dotčených sekcí a představitelů Výboru ČUS, na které vznikne společné stanovisko.
Pokud sekce opakovaně neplní povinnosti vyplývající z tohoto odstavce, je výbor ČUS oprávněn ji zrušit.
7.3.2. Není-li možné naplnit ustanovení odstavce 7.3.1 pro časovou tíseň, rozhodne Výbor sám. Své rozhodnutí je povinen dodatečně oznámit a zdůvodnit příslušným sekcím, včetně zdůvodnění časové tísně.
7.3.3 Sekce nedisponují jinými pravomocemi než výše uvedenými.
8. Hospodaření ČUS
8.1. Základním zdrojem příjmů ČUS jsou členské příspěvky. Výbor ČUS usiluje o to, aby získával další zdroje příjmů, např. výtěžky z akcí pořádaných ČUS, granty, dotace, dary apod. Výbor ČUS určuje výši členských příspěvků a podmínky samostatného finančního hospodaření. Výsledky hospodaření ČUS schvaluje Shromáždění členů.
8.2. Veškeré hospodaření ČUS je vedeno pokladníkem a kontrolováno revizní komisí ČUS. Hospodaření probíhá v těsné spolupráci s ekonomickým oddělením ČLS JEP, kterým prochází veškerá finanční dokumentace. Hospodaření musí být v souladu platnou legislativou a vnitřními předpisy ČLS. Svá rozhodnutí konzultuje pokladník předem s předsedou Výboru ČUS.
8.3. Výbor ČUS může dle svých možností poskytnout odborným sekcím finanční prostředky na úhradu některých jejich výdajů.
8.4. Výbor ČUS může poskytovat jiným odborným (i zahraničním) společnostem, případně i ČLS, finanční prostředky na úhradu některých výdajů těchto společností (např. podpora pořádání akcí mezioborového charakteru se vztahem k oboru apod.). O využití těchto prostředků bude Výbor ČUS informovat Shromáždění členů.
9. Závěrečná ustanovení
9.1.Návrh na změnu Stanov může předložit jakýkoliv řádný člen ČUS. Musí tak učinit minimálně 30 dnů před konáním Shromáždění členů ČUS. Návrh na změnu Stanov musí doručit Výboru ČUS, o návrhu na změnu Stanov následně rozhodne Shromáždění členů ČUS nadpoloviční většinou přítomných členů.
9.2.V případě rozporného názoru na výklad Stanov rozhodne o výkladu v rámci ČUS hlasováním Výbor ČUS. Nebude-li tento názor akceptován, může rozhodnout s konečnou platností na základě návrhu člena ČUS příslušný soud.
9.3. Stanovy vstupují v platnost po schválení Shromážděním členů ČUS a následném schválení předsednictvem ČLS. Ode dne platnosti jsou všichni členové ČUS povinni se stanovami řídit.
prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA
předseda ČUS ČLS JEP
Stanovy byly schváleny shromážděním členů České urologické společnosti ČLS JEP dne 16. 10. 2024 a předsednictvem ČLS JEP dne 12. 11. 2024.
ČUS potvrzení odbornosti