Tři čtvrtě milionu lidí. Tolik z nás trápí v Česku nechtěný únik moči. Tohle citlivé téma ale má řešení!
Ačkoliv nejde o vážné nebo život ohrožující onemocnění, nepříjemností s ním spojených je dost. Inkontinence je hlavně společenský problém. Kvůli ní se vyhýbáme návštěvám divadel, cestování či sportování. A to je škoda.
Rozlišení
Existuje více typů inkontinence, ale převažují první dva: * stresová – nesouvisí s psychickým stresem, ale s tlakem na pánevní dno. Příčinou je porucha funkce svěrače močové trubice. Únik moči nastává při smíchu, kašli, kýchnutí, těžké fyzické námaze.
* urgentní – projevuje se neočekávaným náhlým nucením na močení. Stav zapříčiňuje přecitlivělost močového měchýře, který vysílá signály k naléhavému močení, ač není naplněn, nebo jen málo.
* z přeplnění – močový měchýř se na základě nervové poruchy není schopen vyprázdnit úplně.
* smíšená – kombinace z různých příčin.
Diagnóza
Správnou diagnózu určí jedině urolog. Ten pravděpodobně provede komplexní vyšetření, jehož součástí bývá měření objemu měchýře, dále takzvaný stresový test, laboratorní rozbor moči, ultrazvuk, krevní testy a měření proudu moči a tlaku v měchýři.
Léčba
Moderní medicína umí skoro zázraky, ale musí se jí jít trochu naproti. Proto i v tomto případě platí, že čím dřív přijdete, tím větší je šance na uzdravení. Dle typu inkontinence se tyto potíže řeší speciálním cvičením (to je nutné provádět denně po celý život), podáváním léků nebo menším operačním zákrokem, při němž se používá takzvaná TVT páska, která dobře podepře příliš ochablou močovou trubici.
Článek vyšel v časopise Svět ženy 21. 11. 2013