Jak na Twitter: 3. Interakce

-

V dnešní třetím díle si ukážeme, že na Twitteru nemusíme obsah pouze konzumovat a sami vytvářet, ale protože sociální média, kam Twitter řadíme, jsou o společnosti a společenských vazbách, zaměříme se tentokrát na interakce mezi uživateli.

Mnoho z nás je rádo, když nám ostatní věnují pozornost. Tu lze získat v různých situacích jak mezi kolegy, tak i u pacientů. Vytvářením sociálních vazeb, zapojením do diskuzí a vyjádřením respektu lze stejně jako ve společnosti i na Twitteru získat pozornost ostatních, a tak můžeme podpořit svoji důvěryhodnost a vliv v dané oblasti. O to více hrají sociální interakce význam, když se potkáváme pouze ve virtuálním světě. Vzájemnými interakcemi lze také vysvětlovat nepřesná sdělení či doplňovat cizí vyjádření, můžeme pro sebe či ostatní získat bližší a konkrétnější informace, např. o připravované odborné akci, ale můžeme jimi podpořit i účast na vlastních akcích. Naším hlavním cílem je ale podpořit vzájemnou diskuzi členů ČUS a vytvořit na Twitteru živou komunitu odborníků.

Interakce na Twitteru

Na Twitteru budeme potřebovat 4 základní funkcionality, které jsou na níže uvedené ilustraci očíslovány:

 

Twitter

1. Odpovědi

Kliknutím na první bublinku zleva, která se jmenuje „Odpovědět“, je přítomna pod každým tweetem a v ilustraci je označena číslem 1, můžeme reagovat na tweety ostatních uživatelů. Taková reakce je vždy osobní a velmi cenná. Za pochvalu je vhodné také občas poděkovat jako vyjádření respektu k ostatním uživatelům. V odpovědi můžeme poskytnout vysvětlení či osobní názor, např.:

 

Twitter

V minulém díle jsme si ukázali, že do tweetu lze přímo vkládat hlasování. Nejen že tak získáme zpětnou vazbu od kolegů či pacientů, ale lze tak rozvířit občas tolik potřebnou diskuzi. Nebo naopak my sami se můžeme zapojit do hlasování a do následné diskuze, např.:

 

Twitter

A prosím, nikdy nezapomínejme, že Twitter je pro mnohé z nás i prostor k odpočinku či nezávazné konverzaci. Není třeba být vždy vážný a jako lékařky a lékaři bychom měli umět ukázat svou lidskou tvář a být občas neformální a osobní, např.:

2. Retweety a citace

Druhé tlačítko zleva, které se jmenuje „Retweetnout“ a v ilustraci je označeno číslem 2, slouží ke sdílení tweetu jiného uživatele pod náš profil. Jako uroložky a urologové jsme širokou veřejností, ale i svými kolegy z jiných oborů nahlíženi jako odborníci ve svém oboru a fungujeme jako informační filtry. Proto je třeba přemýšlet nad informacemi, které sdílíme, resp. retweetujeme. Retweet lze provést dvěma způsoby. První je prosté retweetnutí, kdy do pole „Přidat komentář“ nepřidáme žádný text. Tuto funkci používejte v případě, kdy sám původní tweet je dostatečně informačně bohatý. Druhou možností je přidat vlastní komentář, obohatit původní tweet či k němu vyjádřit vlastní názor. Této funkci se říká citace tweetu a nemusí znamenat automaticky souhlas, naopak lze se tímto způsobem vymezit vůči nějakému názoru či informaci.

Retweet bez přidaného komentáře (zvýrazněno je jméno, kdo tweet přeposlal):

 

Twitter

Citace s přidaným komentářem (původní tweet od pana primáře Zámečníka přeposlán a doplněn e-learningovým projektem celoživotního vzdělávání EUNI.cz):

3. To se mi líbí

Třetí značka zleva v podobě srdce, která je v úvodní ilustraci označena číslem 3 a která se nazývá „To se mi líbí“, se na Twitteru používá dvěma základními způsoby. Dnešní podoba je velmi blízká lajkům na Facebooku a znamená, že se mi daný tweet líbí. Dříve na Twitteru ale srdíčka nebyla a existovaly místo nich hvězdičky, které sloužily mimo jiné k označení zajímavých tweetů. I proto dnes někteří uživatelé používají srdíčka jako neutrální značku pro označení zajímavých tweetů, ke kterým se mohou kdykoliv vrátit. Seznam takto olajkovaných tweetů najdete v každém profilu v sekci Lajky.

 

Twitter

4. Soukromá zpráva

Posledním tlačítkem nesoucí v úvodní ilustraci číslo 4 je obálka s názvem „Soukromá zpráva“. Jedná se v podstatě o podobu chatu, kdy lze napsat soukromou zprávu jinému uživateli. Tuto možnost ale nemusíte najít u každého uživatele, protože je možné nastavit, kdo mi může soukromou zprávu poslat. V sekci Nastavení - Soukromí a bezpečnost naleznete dvě položky. První se jmenuje „Přijímat soukromé zprávy od kohokoli“ a znamená, že jejím zatržením budete dostávat zprávy od libovolného uživatele Twitteru, a to i když ho nesledujete. Druhou položkou je „Odesílat/přijímat potvrzení o přečtení“, kdy umožníte ostatním uživatelům vidět, že jste si již zobrazili zaslanou zprávu od nich. Pokud toto nastavení vypnete, ani vy pak již nebudete dostávat potvrzení o zobrazení od ostatních lidí.

 

Twitter

Závěr

A na závěr si shrňme, proč být nejen v reálném, ale i v tom virtuálním světě interaktivní:

  • Poděkovat a popřát nás nic nestojí a druhým udělá radost.
  • Nikdy neděkujte automatizovaně, ani Vy byste takovým díkům nevěřili.
  • Doplněním informací můžeme pomoci kolegům i pacientům.
  • Buďte osobní a vdechněte svému profilu duši, budete pak uvěřitelnější.
  • Buďte kreativní a zábavní, všichni se chceme v životě bavit 😉

Kdo pochopí, že sociální média nejsou o samotném o médiu, ale o sociální interakci, může jejich potenciál znásobit.

 

Adalo Profil
image_pdf
image_print

Sponzoři

-

Bronzoví sponzoři

-

Oficiální partneři

-